В Raw Perspectives навлизаме в един суров свят на противоречия: красота и разпад, свято и профанно, лично и колективно. Тази изложба приканва зрителите да се изправят срещу фрагментираната реалност на съвременното съществуване, където изкуството, технологиите и човешкият опит се сблъскват по неочаквани начини.
Произведенията, представени в изложбата са вдъхновени от суровата поетика на художника и отразяват пейзаж, оформен от изрязани с плазма метали, приглушени стонове и сплескани отпадъци – метафоричен “град кула”, в който смисълът едновременно се търси и отхвърля. Скулптурите, инсталациите и мултимедийните произведения изследват човешкото състояние като непрекъснато изкачване и падение, като борба за съчетаване на мимолетната красота с екзистенциалния абсурд.
Raw Perspectives поставя въпроса за същността на изкуството в епоха, в която границата между творчество и консумация е размита. Изкуството огледало ли е, което отразява нашите страхове и копнежи? Или е бягство – сладкиш, който да ни разсейва от тежестта на съществуването? Произведенията на художника ни приканват да се борим с тези въпроси чрез материали, които блестят и ръждясват, будят доверие и подозрение, и ни предизвикват да видим поезията в противоречията.
Изложбата се движи между хумор и отчаяние, представяйки обекти, които са едновременно индустриални и интимни, хаотични и прецизни. Те улавят ритъма на свят, обсебен от тенденции, но копнеещ за постоянство – свят, в който ние сме както създателите, така и отхвърлените.
Чрез Raw Perspectives си припомняме фундаменталния човешки стремеж да създаваме, разрушаваме и възстановяваме смисъл в един безкраен цикъл. Това е покана да видим не само красотата в суровото, но и суровостта в красотата – отражение на живота такъв, какъвто е: несъвършен, мимолетен и дълбоко жив.
Също като работите на Тодор, звуковата среда в резервоара е оформена от металния лист, a наслояването от звуци покрива всички честоти, които живеят в тях и тяхната
еластичност. В своята сурова форма, металният лист има своя “песен”, но тя заглъхва, когато произведенията му са завършени, а резервоарът остава обитаван от звуковия им спектър.
Sound Design: Максим Стоименов
https://www.northatticsounds.com
Тодор Рабаджийски е визуален артист с богато академично и професионално образование в областта на изкуствата. Завършва Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ през 2018 г., а след това продължава обучението си в Кралската академия за изящни изкуства в Хага, където през 2022 г. получава бакалавърска степен по изящни изкуства. Практиката му обхваща множество медии и често изследва теми като памет, идентичност и съвременна социална динамика.
От 2015 г. насам Тодор участва в множество групови изложби в Европа и извън нея. Сред ранните му постижения са златен медал на 18-ия Международен конкурс за млади художници в Торуń, Полша, и отличие на 3-ия Международен конкурс за екслибриси за млади художници във Владимир, Русия. Работите му са представяни на места като Българския културен институт във Варшава и галерия „Леседра“ в София.
Тодор е получил международно признание, като е участвал в събития като 14-ата Международна изложба за графичен малък формат и Международното биенале на изгнанието в Гуанджоу, Китай. Негови творби са представяни дори в Антарктида като част от конкурса Ecco Antarctic на Българския антарктически институт. Освен това е допринасял за съвременния артистичен дискурс с проекти като As Real, as You Want (2020, онлайн) и Beyond Binaries (2021, Tent Rotterdam).
През последните години самостоятелните изложби на Тодор подчертават уникалния му артистичен глас и концептуална дълбочина. Сред тях са Galvanised (2022, галерия „Пунта“, София) и Рабадизъм (2016, галерия „Дебют“). Освен това той си сътрудничи с Робин Финикс Уайтхаус в изложбата Lobster and Shrimps on My Plate, I Need My Pockets So Fat They Inflate (2022, галерия Trixie, Хага). Участието му в иновативни изложби като Distant Memory (2022, Grey Space in the Middle, Хага) и Market of Desire (2022, Илиянци, България) подчертава способността му да се адаптира и развива в разнообразни творчески контексти.