Kügtopya

Mustafa Avci

09.01 – 30.01.2026

За тазгодишното издание поканихме д-р Мустафа Авчи (Турция) със специалната звукова инсталация „Küğtopya“, която ще можете да чуете всеки четвъртък от 14:00 до 18:00 ч.

“Музиката е толкова естествена част от нас,
че не можем без нея, дори и да искаме.”

Boethius (6th century)

„Всичко, което правим, е музика.“

John Cage (20th century)

„Вместо пролетни цветове – чисто белия сняг;
вместо песента на птиците – тишината на надеждата!“

Cenap Şahabettin (19th century)

Може ли утопията да бъде толкова обширна, че да побере в себе си всеки? Ако разгледаме присъщата за музиката приобщаваща и безгранична природа, може би най-достъпната утопия е музикалната утопия.

През цялата човешка история са си представяни безброй утопии: неизвестни острови, светове отвъд звездите, дълбините на океаните, древни цивилизации или дигитални светове на бъдещето. Въпреки това всяка от тези утопии носи в себе си усещане за дистанция, недостижим хоризонт. Те са силуети на светове, които не сме – и не можем – да видим.
Но какво ако си представим утопия, съсредоточена около музиката? „Küğtopya“ се стреми да изследва този въпрос, предлагайки пространство, където звукът, тишината и човешката същност се срещат в хармония.


Д-р Мустафа Авчи завършва бакалавърската си степен по икономика в Университета „Boğaziçi“, след което придобива магистърска степен по етномузикология в ITU MIAM и докторска степен по етномузикология в катедрата по музика на GSAS в Нюйоркския университет. Неговите академични изследвания са насочени към теми като ролята на пола в османското и турското общество (включително кьочеклик), музиката и танца, историята на звука и шума, както и музиката на османската диаспора в Америка (1890–1970).

Той е носител на изследователски и академични стипендии от институции като Съвета за социални научни изследвания, Обществото по етномузикология и Нюйоркския университет. Като артист, композитор и създател на театрална и филмова музика, той е участвал с инсталации, филмова музика, театрална музика и съвременни арт проекти на събития като Истанбулското биенале, Мардинското биенале, Истанбулския филмов фестивал и Истанбулския театрален фестивал.

През 2018 г. музиката му за филма Yuva, чиято премиера е на Венецианския филмов фестивал, му носи наградата „Най-добра оригинална филмова музика“ на 30-ия Международен филмов фестивал в Анкара през 2019 г. В момента Авджъ преподава в магистърската програма по изчислителни социални науки и катедрата по социология в Университета „Коч“.


„Не в целите си, а в преходите си човекът е велик.“

Ралф Уолдо Емерсън

Преходът започва с край. Това е парадоксално, но вярно. Програмата Flux на галерия +359 отбелязва прехода от един период към друг, непрекъснатата промяна, движението, потока от едно състояние в друго.
Тази биенална програм се провежда през зимния сезон с идеята да освободи енергия в нова посока. Да ни даде вдъхновение и да ни покаже, че нищо не остава същото за дълго време.